Kategorije
Vijesti Public

NOVI SASTANAK PREGOVARAČKIH TIMOVA SINDIKATA I POSLODAVACA U PODRAVKI PROTEKAO BEZ  DOGOVORA

Nakon proglašenja spora u pregovorima oko izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora za Grupu Podravka krajem listopada, u utorak 8. studenog u sjedištu Podravke je održan novi sastanak pregovaračkih timova sindikata i poslodavaca kao pokušaj da se dogovorno približe međusobna stajališta bez posredovanja treće strane, odnosno bez formiranja mirovnog vijeća.

Podloga za održani sastanak bila je inicijativa poslodavaca da se nastave razgovori za pregovaračkim stolom i ponuda sindikatima kojom su dotadašnje tvrde stavove, kako uopće nemaju prostora za povećanje bruto osnovne plaće, korigirali i ponudili veću osnovnu plaću za bruto 30 kuna (sa 1880 na 1910) ili za 1,5%  te fiksni dodatak za bruto 40 kuna (sa 470 na 510 kuna) te su od svih neoporezivih isplata iz sindikalnih zahtjeva istaknutih još krajem rujna prihvatili jedino povećanje mjesečnog nagradnog dodatka za 250 kuna  (od 1.11.2022.).

Sindikati su dobivenu ponudu u utorak odbili argumentirajući svoj stav izračunima kako ponuđena bruto povećanja na najmanjem koeficijentu neće doseći ni  minimalnu plaću  koja je za 2023. godinu propisana Uredbom o visini minimalne plaće.

Ipak, ne bi bilo pošteno ne spomenuti kako su poslodavci u svojoj ponudi pristali  na prijedlog sindikata da se u Kolektivni ugovor odmah kao početni, upiše učinak od 1,30 te 500 kuna mjesečno neto nagradnog dodatka. Pristali su i  da se otpremnina za odlazak u mirovinu u KU poveća sa sadašnjih 10 na 15 tisuća neoporezivih kuna prema prijedlogu sindikata, uz istovremeno odbijanje  prijedloga da se u Kolektivni ugovor upiše obveza  isplate otpremnine u visini od 4.000 kn po godini radnog staža u slučaju poslovno ili osobno uvjetovanog otkaza, jer kako su naveli, smatraju  da to nije pitanje koje se uređuje Kolektivnim ugovorom.

Bilo je vidljivo iz ponude poslodavaca da pristaju i na povećanje potpore za rodilje (rođenje djeteta) sa sadašnjih 3.326,00 kuna na predloženih 10 tisuća kuna, na korekciju cijene gableca sa 5,00 kuna na 3,77 te u prosjeku na 60 kuna neto mjesečnog povećanja troškova prijevoza na posao i s posla.

Sagledavajući cijeli ponuđeni paket prema prijedlogu poslodavaca mjesečna neto primanja ( ne plaća op.a.) Podravkinih radnika  prosječno bi se  povećala tek za 310 do 420 kuna neto mjesečno (cca 50 eura) za što su   sindikati procijenili da jest pomak od početnih stajališta, ali još uvijek puno premalo sagledavajući Podravkine dobre poslovne rezultate te kontinuirani rast troškova života.

Voditelj pregovaračkog tima sindikata i predsjednik Sindikata PPDIV Denis Paradiš pozvao je poslodavce da na tragu rasprave sa ovog sastanka  održanog u utorak dostave sindikatima do kraja tjedna realniju ponudu. Naglasio je kako je Uprava Društva predvođena  predsjednicom  Martinom Dalić već i do sada pokazala da ima razumijevanja i senzibiliteta za potrebe radnika te da  da će  i sada u ovom prijelomnom trenutku prelaska na novu valutu i inflatornoj ekspanziji u kojoj je najranjivija radnička populacija, iznaći prostora za dodatno poboljšanje materijalnog položaja radnika te za  međusobni dogovor.

Moguće je i da će ponuda poslodavaca predstavljena sindikatima u utorak ostati kao posljednja i konačna. U tom slučaju,  sindikati će  temeljem ZOR-a i Kolektivnog ugovora pokrenuti Zahtjev za pokretanje postupka mirenja dostavom obavijesti o sporu Gospodarsko-socijalnom vijeću. Postupak mirenja  tada mora provesti u roku 5 dana od dana kada je GSV zaprimilo  obavijest o sporu.

Postupkom mirenja strana pred GSV-om koje su u kolektivnom radnom sporu  bio bi ispunjen i posljednji zakonski preduvjet za sindikate, ako bi veće plaće i materijalna prava svojih članova u Podravki bili primorani tražiti kroz organiziranje industrijskih akcija i štrajka.